Katarzyna Krawczyk

Watykańskie śledztwo w sprawie byłego kardynała Theodore’a McCarricka wykazało, że grupa biskupów, kardynałów i papieży bagatelizowała doniesienia o seksualnych ekscesach duchownego. „Pomimo otrzymania listu od kardynała Johna O’Connora, arcybiskupa Nowego Jorku, w którym podsumowano zarzuty wysuwane przeciwko McCarrickowi, papież Jan Paweł II osobiście podjął decyzję o mianowaniu McCarricka na biskupa Waszyngtonu” – czytamy w raporcie.

Zarzuty obejmowały między innymi zeznania księdza, który twierdził, że widział McCarricka angażującego się w czynności seksualne z innym księdzem; anonimowe listy oskarżające go o pedofilię; a także informacje, że McCarrick „dzielił łóżko z młodymi mężczyznami w swoich rezydencjach w Metuchen i Newark”.

Te domniemane incydenty dotyczyły czasu, kiedy McCarrick był biskupem Metuchen w latach 1981–1986 oraz arcybiskupem Newark w latach 1986–2000. Jan Paweł II mianował go na oba stanowiska i osobiście podjął decyzję o mianowaniu go arcybiskupem Waszyngtonu.

Czytaj także: Grzechy kardynała Dziwisza. Lista pedofilskich skandali, które miał tuszować

Papież Jan Paweł II nakazał śledztwo w celu ustalenia, czy zarzuty są prawdziwe. Według raportu, biskupi odkryli, że część z nich jest prawdą, jednak „nie byli pewni, czy faktycznie doszło do niewłaściwego zachowania seksualnego”.

„Obecnie wiadomo, że trzech z czterech biskupów amerykańskich przekazało Stolicy Apostolskiej niedokładne i niepełne informacje dotyczące zachowań seksualnych McCarricka” – stwierdza podsumowanie raportu. „Wydaje się, że ta niedokładna informacja wpłynęła na wnioski doradców Jana Pawła II, a co za tym idzie, samego Jana Pawła II”.

Czytaj także: Apel o odebranie kard. Dziwiszowi honorowego obywatelstwa Krakowa

Kardynał Dziwisz otrzymał list od McCarricka

Według raportu papież uwierzył McCarrickowi, który wyparł się wszystkiego w liście. Duchowny list ten miał wysłać do ówczesnego biskupa i osobistego sekretarza papieża Stanisława Dziwisza.

W liście McCarrick zapewniał Dziwisza, że w ciągu 70 lat swojego życia nigdy nie miał żadnych stosunków seksualnych:

Z pewnością popełniłem błędy i może czasami brakowało mi roztropności, ale w ciągu 70 lat mojego życia nigdy nie utrzymywałem stosunków seksualnych, ani z kobietą ani z mężczyzną, młodym czy starym – pisał.

Wiadomo również, że na początku października 2000 roku arcybiskup McCarrick udał się do Rzymu, gdzie został przyjęty na audiencji u Jana Pawła II, na której obecny był także kardynał Stanisław Dziwisz. Jak jednak zaznaczono w raporcie „nie znaleziono żadnego zapisu z tego, co zostało powiedziane na audiencji”.

Streszczenie obszernego 460-stronicowego tekstu sugeruje, że papież mógł być zaślepiony własną wcześniejszą przyjaźnią z McCarrickiem w latach 70., a także swoimi doświadczeniami z Polski. Wówczas w naszym kraju często posługiwano się fałszywymi zarzutami przeciwko biskupom, aby osłabić pozycję Kościoła.

Wyniesiony do rangi kardynała w 2001 roku przez Jana Pawła II, rok po tym, jak został arcybiskupem Waszyngtonu, McCarrick stał się potężnym graczem zarówno w Kościele, jak i w Waszyngtonie.

Upadek autorytetu

W lipcu 2018 roku papież Franciszek przyjął rezygnację emerytowanego metropolity Waszyngtonu z godności kardynała. 90-letni dziś McCarrick twierdzi, że nie pamięta, by molestował dzieci, nie skomentował także publicznie zarzutów o nadużycia seksualne wobec dorosłych seminarzystów. Duchowny żyje obecnie w izolacji.

Szokujący raport

Liczący 460 stron raport oparty jest na zeznaniach 90 świadków i dziesiątkach dokumentów, listów i transkrypcji z kościelnych archiwów z Watykanu i USA.

„Podczas długich wywiadów, często emocjonalnych, rozmówcy opisywali szereg zachowań, w tym wykorzystywanie seksualne lub napaść, niechcianą aktywność seksualną, intymny kontakt fizyczny i dzielenie łóżek bez fizycznego dotykania” – czytamy we wstępie do raportu.

Na publikację raportu świat czekał niemal dwa lata.

Czytaj także: Burza po reportażu o kardynale Dziwiszu. „Jak można być taką ludzką hieną?”

FLESZ – Marsz Niepodległości będzie zmotoryzowany

Czytaj także:

Rośliny antysmogowe – warto je mieć w swoim domu!
Kinga Duda niczym Ivanka Trump. MEMY o córce prezydenta Koronawirus w Polsce [DANE, MAPY, WYKRESY]
Spowiedź „Miśka”. 10 szokujących fragmentów zeznań byłego lidera gangu kiboli Wisły Luksus po krakosku. TOP 15 najdroższych mieszkań
Jak wyglądały mieszkania w PRL? Zobacz archiwalne zdjęcia

Szokujący raport Watykanu. Jan Paweł II wiedział o tym, że Theodor… https://gazetakrakowska.pl/szokujacy-raport-watykanu-jan-pawel-ii-w…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.