INTERIA.PL

Przewodniczący episkopatu abp Stanisław Gądecki zareagował na reportaż o kard. Stanisławie Dziwiszu, z którego wynika, że wieloletni współpracownik Jana Pawła II miał uczestniczyć m.in. w procederze tuszowania nadużyć seksualnych przez księży na całym świecie. – Mam nadzieję, że wszelkie wątpliwości zostaną wyjaśnione – pisze abp Gądecki.

W filmie Marcina Gutowskiego „Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza”, który miał premierę w internecie na stronie TVN24, przedstawiono dokumenty, relacje i rozmowy, wskazujące, że kardynał Dziwisz, uczestniczył m.in.
w procederze tuszowania nadużyć seksualnych przez księży na całym świecie.

Do reportażu odniósł się w wydanym we wtorek 10 listopada oświadczeniu przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.

„W nawiązaniu do wczorajszego reportażu TVN24 zatytułowanego 'Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza’, w którym oskarża się ks. kardynała Stanisława Dziwisza o zaniedbania w wyjaśnianiu przypadków nadużyć seksualnych ze strony duchownych, mam nadzieję, że wszelkie wątpliwości, zaprezentowane w tym reportażu, zostaną wyjaśnione przez odpowiednią komisję Stolicy Apostolskiej” – napisał abp Gądecki.

Jak dodał, „Kościół w Polsce jest wdzięczny ks. kardynałowi za jego wieloletnią służbę przy boku św. Jana Pawła II”.

Po emisji reportażu głos zabrał także sam ks. kard. Stanisław Dziwisz.

W przesłanym Polskiej Agencji Prasowej oświadczeniu przekazał, że ponawia propozycję, by sprawami oceny działań podjętych przez stronę kościelną
w kwestiach poruszanych w filmie zajęła się niezależna komisja. „Jestem gotowy do pełnej współpracy z taką komisją” – zadeklarował. „Zależy mi na transparentnym wyjaśnieniu tych spraw. Nie chodzi o wybielanie lub ukrywanie ewentualnych zaniedbań, ale o rzetelne przedstawienie faktów” – zaznaczył kardynał.

Przewodniczący episkopatu reaguje na doniesienia o kard. Dziwiszu https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-pedofilia-w-kosciele/aktual…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.