Opracowanie: 

Katarzyna Wójcik 

Piątek, 13 listopada (22:44) 

„Mam głęboką wiarę i nadzieję, że to jest jedyna droga, której Chrystus od nas się domaga, to znaczy droga oczyszczenia” – powiedział prymas Polski abp Wojciech Polak, odnosząc się do pytań o pedofilię wśród duchownych, tuszowanie takich przestępstw i postawę kard. Stanisława Dziwisza.

abp Wojciech Polak, zdjęcie z czerwca 2020 roku /PAP 

W reportażu TVN24 „Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza” przedstawiono dokumenty, relacje i rozmowy, wskazujące, że kardynał Stanisław Dziwisz uczestniczył m.in. w procederze tuszowania nadużyć seksualnych przez księży na całym świecie.

Prymas pytany w TVN 24, czy czuje na sobie nadzieję tych wszystkich, którzy wierzą w oczyszczenie polskiego Kościoła ze zbrodni pedofilii, odparł: Ja sam mam głęboką wiarę i nadzieję w to, że to jest jedyna droga, której Chrystus od nas się domaga, to znaczy droga oczyszczenia. 

Przypomniał przy tym słowa papieża Franciszka wypowiedziane na zakończenie środowej audiencji generalnej o „drodze otoczenia szacunkiem i miłością wszystkich skrzywdzonych, pomocy dla nich” oraz zwalczaniu tego zła i przestępstwa w Kościele”.

Pytany, jak bardzo zabolał go reportaż w TVN24 o kard. Dziwiszu, przyznał, że system zgłoszeń od skrzywdzonych osób „wymaga uszczelnienia i większej uwagi”. 

To ciągle nas zawstydza, że jesteśmy w takiej sytuacji, w której ciągle musimy pamiętać o tym, że to jest nie tylko nasz obowiązek, ale to jest nasza wewnętrzna powinność, żebyśmy wsłuchali się w głos tych osób skrzywdzonych, żebyśmy się otworzyli także na to świadectwo, żebyśmy w sposób konkretny starali się także tym osobom przychodzić z pomocą, żebyśmy reagowali, żeby nie było tak, że one oczekują na tę reakcję i się tej reakcji nie mogą doczekać – zaznaczył.

W prokuraturze jest zawiadomienie dot. kardynała Stanisława Dziwisza 

Pytany, czy w Konferencji Episkopatu Polski „znajdzie się ktoś odważny”, kto odwiedzi kard. Dziwisza, aby mu powiedzieć, że w zderzeniu z pokazanymi faktami nie da się obronić zapewniania, że „nic nie wiem”, abp Polak przekonywał, że także z reportażu „Don Stanislao” wynika, iż „sprawdzenie już się dokonuje”.

Zobaczyliśmy, że pan Janusz Szymik złożył (zgłoszenie) zgodnie z obowiązującymi dzisiaj kościelnym prawem, które wprowadził papież Franciszek” – zaznaczył. „Rozumiem, że teraz konkretnym krokiem jest wyjaśnienie tego, co było w reportażu – dodał.

Pytany, czy sam, jako delegat KEP, podejmie sprawę Szymika, w której interweniujący ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski „odbijał się od drzwi krakowskiej kurii i został zlekceważony”, abp Polak potwierdził, że „to są fakty” i poinformował, że działania Szymika w sprawie zaniedbań w diecezji bielsko-żywieckiej doprowadziły do wszczęcia dochodzenia przez biskupa wyznaczonego przez Stolicę Apostolską. Według niego, dochodzenie to „jest na ukończeniu na etapie diecezjalnym”.

Dopytywany, jak ocenia pokazaną w reportażu postawę kard. Dziwisza odpowiedział, że jest „zasmucony” tym, że kard. Dziwisz „nie podjął wyjaśnienia tego, o co był proszony” przez autora reportażu. Dostrzegł jednak „pewne światełko w tunelu” w oświadczeniu kardynała dla włoskiej agencji Ansa, w którym – jak ocenił – kard. Dziwisz „bardzo jasno pokazuje, że gotów jest ze swej strony przedstawić argumenty, które by wyjaśniały jego działania”.

Prymas wskazał na potrzebę powołania „watykańskiej komisji”, także z uwagi na „nie tylko polski, ale szerszy kontekst”. Zapewnił, że chciałby „bardzo mocno wesprzeć” takie oczekiwania. Przekonywał, że to także „pragnienie biskupów, żeby wyjaśnić wszystko jak najszybciej, w jak najbardziej kompetentny sposób”.

Po uwadze, że po sprawie byłego kard. Theodora McCarricka, w środowiskach katolickich w USA padają już wezwania do dekanonizacji Świętego Jana Pawła II, prymas został zapytany, czy takich oczekiwań „nie wzmaga milczenie kardynała Dziwisza, który miał być kustoszem pamięci o Janie Pawle II”.

W odpowiedzi arcybiskup ocenił, że te żądania mogą być powodowane pobieżną lekturą raportu na temat McCarricka. Przestrzegał, aby nie pomylić przestępcy z ofiarą. Według niego, Jan Paweł II „został świadomie wprowadzony w błąd” w sprawie McCarricka. Wskazał przy tym na „kłamstwo, cynizm kardynała McCarricka”, a także na „zaniedbania, kiedy Ojciec Święty prosił o konkretne świadectwa o postawie kardynała (McCarricka)”. „Widzimy, jak trzech, czy czterech biskupów amerykańskich złożyło fałszywe świadectwo wobec papieża” – podkreślił abp Wojciech Polak.

Zobacz również:

„Św. Jan Paweł II został oszukany w kwestii McCarricka”. Przewodniczący Episkopatu skomentował raport Watykanu

Z opublikowanego 10 listopada przez Stolicę Apostolską raportu wynika, że święty Jan Paweł II został oszukany w kwestii byłego kard. McCarricka – powiedział Przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, cytowany w piątkowym komunikacie BP KEP. 

Źródło: RMF24-PAP 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.