We wrześniu opublikowaliśmy dwa raporty opisujące historię w Onecie Pedofil o. Jan Wodniak. Znaleźliśmy jedną ofiarę, która została ranna w połowie lat 70., a także jedną osobę, która była molestowana w 2010 roku.

W drugiej części historii opisaliśmy system, który przez lata ukrywał te zbrodnie. Kardynał Stanisław Dziwisz był jedną z osób, które wiedziały o działalności Wodniaka. Komu przekazał tę wiedzę w ręce ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Prezydent ul. Brat Albert opiekuje się niepełnosprawnymi. Kolejną osobą, która dowiedziała się o sprawie Szymika w 2019 roku, był przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Ofiary molestowania spotykają się z Arcybiskupem. Gądecki

Pod koniec 2018 roku Watykan zapowiedział spotkanie z papieżem Franciszkiem zaplanowane na 21-24 lutego 2019 r. W sprawie ochrony nieletnich w Kościele. Ojciec Święty polecił przewodniczącym episkopatów spotkać się z ofiarami księży pedofilów. To, co nakazał papież Franciszek, uczynił także przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

– Nasze spotkanie odbyło się 14 maja w Warszawie. Byłem tam z P. Żakiem. Przedstawiłem już swój przypadek ponownie iw zasadzie nie mam nadziei, że to spotkanie cokolwiek zmieni – Janusz Szymik rozmawiał z Onetem kilka miesięcy temu w wywiadzie.

W raporcie opublikowanym we wrześniu zwróciliśmy uwagę na daty towarzyszące temu spotkaniu: 9 maja papież Franciszek ogłosił swoje motu proprio, zgodnie z którym biskupi będą również karani za ukrywanie przestępstw wykorzystywania seksualnego. Janusz Szymik powiedział do Arcybiskupa 14 maja. Gądecki o swojej sytuacji i wspomina biskupa Rakoczego i Karte. Dziwisz jako ci, którzy znali temat i nie podjęli zdecydowanych działań. W związku z ustawą Vacatio nowa ustawa wejdzie w życie 1 czerwca 2019 roku.

Dlaczego arcybiskup Gądecki nie wykonał papieskich instrukcji 1 czerwca i nie zgłosił Watykanowi zaniedbań innych hierarchów? – Pytaliśmy o to na Konferencji Episkopatu Polski.

„Mając na uwadze dobro poszkodowanych, spotkanie to miało charakter duszpasterski i prywatny, więc jego treść nie była ani utrwalana, ani archiwizowana” – dowiedzieliśmy się z biura prasowego KEP.

Kapłan pedofil ofiarą zaniedbania biskupów

O okolicznościach tego spotkania wspomina także Janusz Szymik w swoim kolejnym liście do Papieża Franciszka.

„Jako Głowa Kościoła w 2018 roku nakazaliście Ojcu Świętemu, Przewodniczącym Episkopatów na całym świecie, spotkać się z ofiarami księży pedofilów. Dziękuję za tę inicjatywę. Szkoda jednak, że nasi biskupi nie czują takiej potrzeby w swoich sercach. patrzeć w oczy Czytamy dotkniętych.

“W Polsce Przewodniczącym KEP jest abp Gądecki. 14 maja 2019 roku spotkał się ze mną w Warszawie w Klasztorze Sióstr Miłosierdzia przy ul. Tamka 35. Spotkanie odbyło się w obecności ks. Adama Żaka ”- sprecyzował Szymik.

Później mężczyzna poinformował Papieża, że ​​abp Gądecki dowiedział się również, że przed laty został poinformowany o sprawie przez kardynała Dziwisza i zdaniem pokrzywdzonego nie rozwiązali oni w odpowiedni sposób problemu, który mógł uniemożliwić mu podjęcie Pełnić obowiązki metropolity krakowskiego. Według Szymika abp Gądecki miał informację o możliwym zaniedbaniu ze strony kard.Dziwisza i nic z tą informacją nie zrobił, a zgodnie z prawem kościelnym powinien to zgłosić od 1 czerwca 2019 roku.

„Napisałeś List apostolski motu proprio„ Vos estis lux mundi ”do Ojca Świętego. [według, którego duchowny po otrzymaniu wiedzy nt. wykorzystywania seksualnego w Kościele powinien niezwłocznie poinformować biskupa – red.]. Chciałbym prosić o wprowadzenie w życie procedury tego Motu Proprio i wyciągnięcie wniosków przeciwko Arcybiskupowi. Gądecki. Ogłosiłeś „Vos estis lux mundi” 9 maja 2019 r. Ze skutkiem od 1 czerwca 2019 r. Moje spotkanie z abp. Gądeckim odbyło się 14 maja 2019 r., Kiedy dowiedział się o braku działań od kard. Dziwisza ”- wyjaśnia mężczyzna.

„Abp Gądecki nic nie zrobił w tej sprawie i Ex lege powinien zawiadomić właściwą kongregację 1 czerwca 2019 r. Nie zachowywał się jak człowiek sumienia. W polskim Kościele poszkodowani nie mają dla biskupów żadnego znaczenia”. – ocenia ból.

“Sekretariat Episkopatu Polski tłumaczył brak działania abp. Gądeckiego, mówiąc, że było to spotkanie prywatne i nie zostało to odnotowane w protokole. Prywatne? Przecież Ty, Ojcze Święty, zleciłeś je Prezydentom Episkopatów. Zwrot kosztów podróży otrzymałem z konta biskupa, a nie z prywatnego konta arcybiskupa ”- kontynuuje w swoim liście Szymik.

„Kościół katolicki w Polsce jest nadal instytucją po stronie sprawców, a nie ofiar”.

Szymik zwraca również uwagę na brak reakcji ze strony szefa Episkopatu po opisaniu i opublikowaniu w Onecie jego tragicznej historii o molestowaniu seksualnym.

„We wrześniu 2020 roku, kiedy opublikowałem swoją historię, abp Stanisław Gądecki nie przejmował się moim losem – ofiarą – po raz drugi i nie informował o braku działania ze strony kard. Dziwisza. Jakby czekał, aż sam to zrobię. robić ”- uważa mężczyzna.

„Dopiero po emisji filmu dokumentalnego Marcina Gutowskiego 9 listopada 2020 pod tytułem„ Don Stanislao. Drugie oblicze kardynała Dziwisza ”w TVN24 abp Stanisław Gądecki wydał oświadczenie, w którym wezwał ks. Dr. Kard. Stanisława Dziwisza do powołania Komisji Stolicy Apostolskiej do zatuszowania przypadków pedofilii. Kościół katolicki w Polsce istnieje do dziś. instytucja, która jest po stronie sprawców i tych, którzy ich ukryli, a nie ofiar ”- ocenia ofiara.

Rzeczywiście w jego Oświadczenie abp. Gądeckiego po filmie TVN24 Zaznaczył, że „ma nadzieję, że wszelkie wątpliwości poruszone w raporcie zostaną rozstrzygnięte przez odpowiednią komisję Stolicy Apostolskiej”.

Później autor listu do Ojca Świętego wspomina ostatnie słowa o. Tadeusza Rydzyka z okazji urodzin Radia Maryja i prosi rozgłośnię radiową o odpowiedź, w której „wycieka nienawiść do poszkodowanych, wychwala się sprawców i ich zwolenników”.

“Mówił [o. Rydzyk – red.] Biskupom i przedstawicielom Rządu RP o męczeńskiej śmierci biskupa, zebranym podczas Mszy św. Z okazji 29. urodzin Radia Maryja. Edward Janiak, który ukrywał przypadki pedofilii w diecezji kaliskiej […] Nie padło ani jedno słowo solidarności z ofiarami, co bardzo mnie zraniło. Kilku polskich biskupów bawiło się podczas corocznej imprezy tego pseudochrześcijańskiego radia. To nie jest wyjątek ”- mówi.

„Nic dziwnego, że młodzi Polacy to największa populacja na świecie, która nie chce mieć nic wspólnego z Kościołem katolickim. Wiem, że wiele osób pisało do Was w tej sprawie listy. Boli was, kiedy katolickie radio nadaje nienawiść. Chwalone są ofiary i sprawcy oraz ich zwolennicy ”- dodaje.

List zostanie przekazany Papieżowi Franciszkowi za pośrednictwem Nuncjusza Apostolskiego w Polsce Arcybiskupa. Salvatore Pennacchio.

https://www.humanmag.pl/pedofilia-w-kosciele-ofiara-kaplana-pisze-d…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.