W dwóch reportażach opublikowanych w Onecie ujawniliśmy historię Janusza Szymika, który jest ofiarą wykorzystywania seksualnego przez ks. Jana Wodniaka, przez 35 lat proboszcza parafii w Międzybrodziu Bialskim

O historii wykorzystywania wiedział zarówno bp Tadeusz Rakoczy i kard. Stanisław Dziwisz, ale nic z tą sprawą nie zrobili

W 2014 r. ks. Wodniak został odwołany z tamtejszej parafii, tamtejsi parafianie jednak nigdy nie usłyszeli powodów jego usunięcia

W niedzielę w tamtejszej parafii zostało odczytane oświadczenie bp. Romana Pindla, w którym po raz pierwszy przyznał publicznie, że ks. Wodniak został skazany prawomocnym wyrokiem i odbywa karę

– Do tej pory biskup Pindel nie przeprosił ofiar. Nikt do tej pory nie usłyszał słowa „przepraszam”, na które tak bardzo czekamy! – komentuje Janusz Szymik

W piątkowym reportażu „Czy Pan Bóg zapomniał o Międzybrodziu?” opisałem, jak ks. Jan Wodniak – przez 35 lat proboszcz parafii w Międzybrodziu Bialskim – w latach 1984-1989 wykorzystywał seksualnie Janusza Szymika. Z moich ustaleń wynika, że ofiar może być znacznie więcej, począwszy od połowy lat 70. aż do 2010 r. W 2014 r., gdy nowym biskupem został bp Pindel, ks. Wodniak został zabrany z parafii św. Marii Magdaleny. Parafianie dowiedzieli się wtedy, że został usunięty ze względów zdrowotnych.

– Po Środzie Popielcowej przyjechał ktoś z kurii i wręczył Wodniakowi nakaz spakowania się i niezwłocznego opuszczenia parafii. Został przeniesiony do klasztoru i odsunięty od posługi – mówił mi Janusz Szymik.

– My do tej pory nie wiemy, dlaczego go zabrano. Biskup powinien to wytłumaczyć – mówiła mi jedna ze mieszkanek.

– Ci, co go pomawiają, nie czytają Pisma Świętego. Tam jest napisane: kto jest bez grzechu, niech pierwszy weźmie kamień i rzuci. Ja w żadne zarzuty nie wierzę – dodawała kolejna.

W swoich reportażach informowałem też, że w niedzielę parafię Międzybrodzie Bialskie będzie wizytował biskup pomocniczy diecezji Piotr Greger. Z mojej korespondencji z kurią wynikało, że hierarchia nie będzie poruszał sprawy ks. Jana Wodniaka, o której donosiły media.

„Biskup podczas wizytacji nie może poruszać tej kwestii ze względu na uczestniczenie w jednym z etapów postępowania kanonicznego. Obowiązuje Go tajemnica procesowa” – poinformował mnie dyrektor Centrum Informacyjnego kurii ks. Mateusz Kierczak.

Jednak już po porannej mszy w Międzybrodziu mieszkańcy usłyszeli słowa skierowane do nich przez samego ordynariusza diecezji bielsko-żywieckiej bp. Romana Pindla. Dotyczyły one przestępstw popełnianych przez ks. Wodniaka oraz troski o ofiary, a także ich najbliższych.

„Wizytacja, która następuje według porządku, jest dobrą okazją, by poruszyć jeszcze jeden temat, który akurat w tym czasie wybrzmiewa w mediach. Sprawa dotyczy byłego proboszcza ks. Jana Wodniaka. Wobec różnych opinii wobec jego życia i postępowania bezspornym jest fakt, że został on skazany prawomocnym wyrokiem Kongregacji Nauki Wiary i odbywa przewidzianą wyrokiem kanonicznym karę w miejscu odosobnienia” – przyznał po raz pierwszy w historii międzybrodzianom.

W dalszej części swojego oświadczenia hierarcha zwrócił uwagę na ochronę osób pokrzywdzonych oraz dobra społecznego.

„Pozostaje jednak bolesna kwestia ogromnej krzywdy, tak naprawdę nie wiadomo ilu osób. Mogliśmy się o tym przekonać, wsłuchując się w słowa osoby pokrzywdzonej przekazywane przez media. Nie wszyscy uświadamiają sobie rozmiar zranień, które mogą ujawnić się dopiero po wielu latach. Dotyczy to samych pokrzywdzonych, ale także i krewnych, bliskich i znajomych. Chodzi tu o takie zranienia, jak zgorszenie, kryzys wiary i ufności wobec Boga” – przekazał Pindel.

„Można powiedzieć, ze grzech ma skutek społeczny, a bolesne skutki jednego sprawcy ranią w różny sposób całą społeczność. Do naszej wspólnoty wiernych można odnieść śmiało słowa papieża Franciszka, który skierował je do całego Kościoła w liście sprzed dwóch lat: „przestępstwo to głęboko rani przede wszystkim ofiary, ale także ich rodziny i całą wspólnotę” – usłyszeli mieszkańcy Międzybrodzia.

Biskup odniósł się w końcu do bolesnego doświadczenia całej społeczności.

„Żadne słowa nie wyrażą dostatecznie współczucia, żalu i prośby o przebaczenie. Kolejne spotkania z pokrzywdzonymi przekonują mnie o tym coraz bardziej. Żadna ludzka kara nie jest w stanie uzdrowić zranień pokrzywdzonych i ich bliskich oraz tych, którzy ulegli zgorszeni i poczuciu bezsilności” – napisał Pindel.

Ordynariusz zapowiedział też, że udzieli pomocy wszystkich potrzebującym i zaapelował o zgłaszanie się ofiar.

„Ważnym krokiem, który można uczynić wobec takiego zła jest zgłoszenie tej krzywdy przez osoby, które jej doświadczyły lub doświadczają. Nie raz pomocne będzie odbycie terapii lub towarzyszeniu duchowemu. Jeśli któryś z was potrzebuje takiej pomocy, to zachęcam do kontaktu z ks. Piotrem Leśniakiem, który w naszej diecezji jest odpowiedzialny za pomoc pokrzywdzonym” – przeczytał bp Greger.

„Siostry i bracia, Bóg nie opuścił parafii w Międzybrodziu Bialskim. On nigdy nie opuszcza człowieka. Nawet gdy człowiekowi tak się może wydawać. Ufam w to mocno i polecam was jego wiernej miłości” – zakończył swoje oświadczenie Pindel.

– Do tej pory biskup Pindel nie przeprosił mnie, ale także pozostałych ofiar za to, co się stało. Nikt do tej pory nie usłyszał słowa „przepraszam”, na które tak bardzo czekamy! – komentuje Janusz Szymik, którego historię opisałem w reportażach.

Oświadczenie biskupa zostanie ogłoszone po każdej niedzielnej mszy w parafii w Międzybrodziu. Jak na to oświadczenie zareagowali mieszkańcy?

– W końcu usłyszeliśmy prawdę, ale dlaczego dopiero po sześciu latach? Dlaczego biskup Pindel nie przyjechał do nas w 2014 r. i nie powiedział prawdy? To wszystko jest długo za późno – oburza się jeden z nich, z którym rozmawiałem po mszy.

– Głęboko współczujemy Januszowi Szymikowi, którzy odważył się opowiedzieć swoją historię. Wiemy, że ofiar jest znacznie więcej… Jesteśmy pełni współczucia dla nich, to straszne, co ich spotkało – słyszę od innej osoby.

– To oświadczenie było bardzo potrzebne. Chyba wszyscy na to czekaliśmy. Czekaliśmy po prostu na prawdę. Nie rozumiem, dlaczego przez tyle lat ją przed nami ukrywano – dodaje kolejna, którą spotykamy przed kościołem.

Pojawiły się też głosy niezadowolenia.

– Było, minęło, nie ma do czego wracać. Teraz te oświadczenia i tak niczego nie zmieniają, a tylko rozgrzebują stare rzeczy, po co do tego wracać? – słyszę od mieszkanki.

– Ks. Wodniak był dobrym gospodarzem, trzeba mu to oddać. Miał też plusy, i to też trzeba napisać – dodaje kolejna. Jeszcze dziś bp Greger ma się spotkać z tamtejszą radą parafialną.

Po mszy świętej udało mi się chwilę porozmawiać z biskupem, który wizytował dziś parafię w Międzybrodziu – Piotrem Gregerem. Ten jednak nie chciał komentować sprawy.

– Zostało odczytane oświadczenie biskupa Pindla i to wszystko. Nie mam nic więcej do powiedzenia – odpowiada.

Gdy zauważyłem, że to właśnie biskupowi Gregerowi zostało powierzone wyjaśnienie sprawy Janusza Szymika, ten stanowczo zaprzeczył.

– To nieprawda. Gdy ta sprawa została zgłoszona, ja nie byłem jeszcze biskupem – odpowiedział Greger.

To jednak poważne minięcie się z faktami. Jak znajdujemy na stronie diecezji bielsko-żywieckiej, ingres biskupa Piotra Greger odbył się w 2011 r. Natomiast Janusz Szymik swoją sprawę zgłosił bp. Pindlowi w 2014 r. Dodatkowo, w tym samym roku to właśnie bp Greger przesłuchiwał Szymika, jego żonę oraz kolejnego świadka.

– Proszę sprawdzić protokoły z naszych przesłuchań, które zostały własnoręcznie podpisane przez biskupa Piotra Gregera – komentuje Janusz Szymik.

– Nigdy nie byłem w żadnej komisji i nikogo nie przesłuchiwałem – zapewnił mnie biskup pomocniczy. Ofiara księdza Wodniaka nie może zgodzić się z taką odpowiedzią i wyjawia kolejne fakty:

– To właśnie podczas tego spotkania informowaliśmy tego biskupa o kolejnych ofiarach, on natomiast nic z tą wiedzą nie zrobił, a powinien dążyć do ustalenia ich personaliów! – oburza się Szymik.

Faktycznie to, co mówi pokrzywdzony, zapisane jest w wytycznych Konferencji Episkopatu Polski z 2014 r.: „jedyną możliwą reakcją Kościoła na bolesne zjawisko wykorzystania seksualnego osób małoletnich jest rzetelne poszukiwanie prawdy i sprawiedliwości”. W tym samym dokumencie czytamy, że w celu przeprowadzenia procedury kanonicznej niezbędne jest zgromadzenie i opracowanie m.in. protokołów rozmów z osobami posiadającymi wiedzę na ten temat.

W 2020 r. do kurii zgłosiła się kolejna osoba, która stwierdziła, że była wykorzystywana seksualna przez ks. Wodniaka. Jej nazwisko kilka lat temu podał do informacji przedstawicieli kurii Janusz Szymik oraz kolejni świadkowie. Jak ustaliłem, z nią również nikt wcześniej się nie skontaktował.

Po kilku godzinach od mojego artykułu bp Piotr Greger wydał oświadczenie, w którym przyznał, że przypomniał sobie fakty, o które pytałem go w Międzybrodziu.

Całe oświadczenie publikujemy poniżej:

„Chciałbym sprostować swoją wypowiedź, która miała miejsce w rozmowie z dziennikarzem portalu internetowego Onet dziś w Międzybrodziu Bialskim.

Dekretem Biskupa Bielsko-Żywieckiego z dnia 14 lutego 2014 r., zgodnie z obowiązującymi procedurami, zostałem mianowany do przeprowadzenia postępowania wstępnego, którego celem było stwierdzenie wiarygodności zgłoszenia przeciwko ks. Janowi W.

W trakcie postępowania wstępnego spotkałem się oraz przeprowadziłem rozmowę z Pokrzywdzonym 14 lutego 2014 r. oraz z trzema świadkami w dniach 14, 15 i 26 lutego 2014 r.

W trakcie postępowania wstępnego pojawiły się sugestie o istnieniu dwóch innych pokrzywdzonych nie znanych z wieku i dokładnego miejsca zamieszkania. Na tym etapie brakowało jednak wystarczających danych do kontaktu z tymi osobami.

Pragnę bardzo przeprosić wszystkich, a szczególnie Pokrzywdzonego, za przekazanie błędnych informacji. W tej sprawie otrzymałem upomnienie Biskupa Bielsko-Żywieckiego” – podpisał bp Piotr Greger.
Chcesz opowiedzieć swoją historię? Napisz: szymon.piegza@grupaonet.pl


Redaktor i Dziennikarz Onet Wiadomości

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości.

https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/pedofilia-w-kosciele-k…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.