Postępowanie toczy się na podstawie przepisów motu proprio „Vos estis lux mundi”, dekretu ogłoszonego przez papieża Franciszka w maju 2019 r. Wytycza on procedury zgłaszania i badania przypadków tuszowania przestępstw seksualnych przez biskupów. Postępowanie prowadzone jest przez księży spoza diecezji gdańskiej, a wspierać ma ich duchowny z jednego z krajów z południa Europy – ustalił portal.

Według informacji OKO.press, odbyły się już przesłuchania przynajmniej czterech świadków. – Przesłuchujący dają pełną swobodę wypowiedzi. Są dociekliwi, ustalają, kto może mieć jeszcze wiedzę o przestępstwach, chronologię i rolę poszczególnych duchownych w sprawie. Prosili o kontakt w razie, gdyby świadkowie przypomnieli sobie dodatkowe fakty – mówi portalowi osoba „z okolic Episkopatu”.

Nie wiadomo jakie konsekwencje grożą arcybiskupowi w postępowaniu kościelnym. – Nie ma ugruntowanego postępowania w sprawach, w których obowiązuje, bo została wprowadzona bardzo niedawno. Sprawy są nadzorowane przez Kongregację ds. Biskupów, która nie ma doświadczenia w tym zakresie i wszystko jest dla niej nowe. Najpoważniejszą sankcją może być wydalenie do stanu świeckiego – wyjaśnia w rozmowie z OKO.press jeden z księży zajmujących się przepisami dot. przestępstw seksualnych.

Śledztwo dotyczy co najmniej czterech duchownych. Doniesienia o tuszowaniu ich spraw wpłynęły wprost do Watykanu, czyli bez pośrednictwa kurii gdańskiej i nuncjusza w Polsce.

Pierwsze postępowanie dotyczy ks. Michała L., który niedawno został skazany przez sąd na 12 lat więzienia za gwałt na 17- letniej wówczas dziewczynie. Drugie księdza Mirosława Bużana. Jedna z dziewcząt w jego parafii oskarżyła go o próbę wykorzystania seksualnego. Ksiądz miał wcześniej ją upić. W trzeciej sprawie chodzi o księdza, którego nazwisko nie zostało ujawnione ze względu na ochronę źródeł i prowadzone śledztwo dziennikarskie. Nie wiadomo natomiast, kim jest czwarty z duchownych.

https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/pedofilia-w-kosciele-…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.