W ostatnim czasie opublikowaliśmy w Onecie dwa reportaże, w których opisana została historia pedofila ks. Jana Wodniaka oraz jego ofiar. W toku swojego śledztwa dotarłem do ofiary, która została skrzywdzona w połowie lat 70., ale również do osoby, która była molestowana w 2010 r., skala problemu jest więc porażająca.

W drugiej części ukazałem system, który przez lata tuszował te przestępstwa. Wśród osób, które wiedziały o działalności Wodniaka, był np. kard. Stanisław Dziwisz, któremu w 2012 r. wiedzę tę przekazał do rąk własnych ks. Tadeusz Isakowicz- Zaleski. Kard. Dziwisz nie chciał się skonfrontować z tymi faktami, przy okazji nazywając mnie „prowokatorem”. W rozmowie dla „Gazety Wyborczej” hierarcha Kościoła stwierdził, że wszystkie artykuły to atak na niego inspirowany właśnie przez księdza Zaleskiego.

We wtorek wydał oświadczenie, w którym stwierdził jasno, że żadnej informacji od ks. Isakowicza-Zaleskiego w 2012 r. nie dostał, że w ogóle nie było takiego spotkania. W odpowiedzi krakowski ksiądz opublikował na swoim blogu dwa listy, które są dowodami na to spotkanie.

*
*

Szymon Piegza: Czy spodziewał się ksiądz takiej reakcji ze strony kard. Dziwisza?

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski: Nie spodziewałem się. Wydawało mi się, że fakt, iż w 2012 r. wręczyłem mu wspomniane
materiały, jest tak dobrze udokumentowany, iż w tym temacie nie powinno być nawet dyskusji. Mam wrażenie, że kardynał postępuje wręcz absurdalnie, wypierając się tych faktów.

Nie tylko uważa, że nie było takiego spotkania, ale jeszcze uważa, iż ksiądz go atakuje.

W mojej ocenie kardynał w tej sytuacji przyjął najmniej odpowiednią linię obrony. Taka sama sytuacja miała miejsce
kilkanaście lat temu, gdy pracowałem nad książką „Księża wobec bezpieki”. Wtedy również winni nie byli ci, co
współpracowali ze służbami komunistycznymi, ale ten, kto to wszystko opisał, czyli ja. Trzeba zrozumieć, że nie tędy droga.


Na co ksiądz liczył?

Na to, że kard. Dziwisz przyzna się i powie prawdę. Jeśli już nie chce tego zrobić, to wyobrażałem sobie, że będzie się
tłumaczył tak, jak w 2012 r. Gdy wręczyłem mu list, w którym poruszyłem siedem bardzo ważnych spraw, w tym sprawę p. Szymika, on zaczął przeglądać te dokumenty, a o niektóre sprawy nawet dopytywał.
Pamiętam, że zatrzymał się właśnie przy sprawie Janusza Szymika i pytał o jej szczegóły, czy trafiła do prokuratury, czy
odbyło się przesłuchanie stron. W końcu jednak stwierdził, że to nie jego sprawa, tylko sprawa bielska, czyli bp. Tadeusza Rakoczego, ale on się nią zajmie.

I nic nie zrobił?

Nie podjął żadnych działań. Zresztą nie tylko w tej sprawie, ale w żadnej innej.


Jest ksiądz zaskoczony tą dzisiejszą „amnezją”?

Rozumiem, że ktoś może nie chcieć zmierzyć się z prawdą, ale nie można w tak absurdalny sposób zaprzeczać faktom.
Przecież to wszystko jest łatwe do sprawdzenia, są na to dowody.

Jakie?

Każdy biskup ma obowiązek prowadzenia dziennika swoich aktywności. W Kościele od lat jest przyjęta tradycja, że biskupi pomocniczy sami je zapisują, natomiast biskupowi ordynariuszowi wszystko notuje jego osobisty sekretarz.
Kard. Dziwisz dobrze zna ten zwyczaj, ponieważ przez lata notował w dzienniku kardynała Wojtyły. Dziś wystarczy sprawdzić wydarzenia z końca kwietnia lub początku maja 2012 r. i na pewno nasze spotkanie jest tam odnotowane.

Ustaliłem, że oświadczenie, które kardynał przesłał do PAP, pierwotnie miało wyglądać zupełnie inaczej.
Miało bardziej stanowczo podkreślać, że to, co się teraz dzieje, to atak na byłego sekretarza Jana Pawła II.
Przypuszczam jednak, że jeszcze kilka lat temu takie ostre oświadczenie by przeszło. Co się zmieniło przez
te lata?

Od czasów problemu lustracji, czyli 2007 r., zmieniło się bardzo wiele. Już wtedy można było obserwować koncert błędów popełnianych przez Kościół, które nigdy nie powinny się zdarzyć. Kard. Dziwisz najpierw zakazywał mi pisania książki „Księża wobec bezpieki”, później się z tego zakazu wycofał, później znowu zabraniał, żeby kolejny raz jednak udzielić pozwolenia na opracowanie akt. Na sam koniec prosił mnie tylko, bym niepisał o homoseksualizmie księży, na co przystałem.

W swoim oświadczeniu kardynał zapowiedział też spotkanie z ofiarą ks. Wodniaka Januszem Szymikiem.
Czy kard. Dziwisz kontaktował się już z księdzem, by najpierw między sobą wyjaśnić te nieścisłości?

Nie, nie kontaktowano się ze mną jeszcze w tej sprawie. Miałem jedynie telefon z krakowskiej kurii z prośbą, bym ten sam list, który przekazałem w 2012 r. przekazał raz jeszcze, ponieważ faktycznie nie ma po nim śladu, a obecny metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w ogóle nie zna tych tematów.


Wiele osób zastanawia się, komu mają wierzyć: księdzu, który od lat zaangażowany jest w pomoc innym,
również ofiarom pedofilii czy wielkiemu autorytetowi, jakim jest „kustosz pamięci po Janie Pawle II”,
kard. Dziwiszowi.

Ja mam dowody na to, że w 2012 r. spotkałem się z kardynałem i wręczyłem mu osobiście list, w którym opisałem siedem spraw, którymi natychmiast należało się zająć.

Z drugiego listu, który opublikowałem na blogu, wynika jasno, że sprawa, którą zgłaszałem kardynałowi, trafiła do
Kongregacji Nauki Wiary i było prowadzone postępowanie, w którego trakcie również byłem przesłuchiwany. Zapytano mnie wtedy, czy informowałem o tym wcześniej mojego zwierzchnika. Oczywiście potwierdziłem ten fakt i wtedy nikt tego nie negował.

Nieprzekazanie sprawy do Watykanu w 2012 r. było ewidentnym złamaniem decyzji tak dwóch kolejnych papieży: Jana
Pawła II i Benedykta XVI, jak i Franciszka, który nastał później, a który też jest radykalny. To jest bardzo trudna sytuacja dla polskiego Kościoła, ale również dla kard. Dziwisza.

Z drugiej strony, to nie jedyna sprawa, której w ostatnich latach nie pamięta kardynał.

Proszę sobie przypomnieć, jak było choćby w sprawie abp. Juliusza Paetza, gdy w 2002 r. ważni księżą wysyłali listy do
Watykanu, informując w nich o wykorzystywaniu seksualnym, którego dopuszczał się na klerykach metropolita poznański, nawiasem mówiąc, były bliski współpracownik papieża Pawła VI.

Te listy ginęły, nie trafiały do Jana Pawła II i jego osobisty sekretarz kard. Dziwisz też nigdy tego nie wyjaśnił. Wiadomość przekazała dopiero p. Wanda Półtawska, która osobiście te listy jakoś przemyciła.

Kilka lat później podobnie było z lustracją. W 2005 r. dostałem informację od ówczesnego szefa krakowskiego Instytutu Pamięci Narodowej Janusza Kurtyki, że w Wieliczce są akta. Zaraz po tym napisałem do swojego przełożonego, czyli kard. Dziwisza z pytaniem, co mam z tym zrobić. Nie dostałem żadnej odpowiedzi.

Gdy się spotkaliśmy i zapytałem go o to osobiście, usłyszałem, że żadnego listu w tej sprawie ode mnie nigdy nie dostał. Po miesiącu napisałem jeszcze raz, dostałem wprawdzie odpowiedź, ale zdawkową.

Do tego jeszcze przestępstwa, których się dopuszczał choćby założyciel zgromadzenia Legionu Chrystusa
Marcial Maciel Degollado czy amerykański kardynał Theodore McCarrick.

To prawda, że my w Krakowie zajmujemy się naszymi lokalnymi sprawami, a tak naprawdę prasa światowa od lat rozpisuje się o większych i poważniejszych zaniedbaniach kard. Dziwisza, gdy był u boku Jana Pawła II w Watykanie.
Docierają do mnie też informacje, że ludziom bardzo nie podoba się to, że kardynał ciągle rozdaje ampułki z krwią świętego Jana Pawła II. Coraz głośniej zadawane są pytania, czy to na pewno jest dobry sposób zajmowania się spuścizną po papieżu Polaku. Niestety, zachowując się w ten sposób, traci autorytet moralny.

Trzeba też podkreślić, że kard. Dziwisz dla wielu w Kościele ciągle jest wielkim autorytetem. Jest postrzegany jako ten, który przekazuje wartości św. Jana Pawła II. Dziś ten autorytet poddawany jest próbie, nawet pewnego rodzaju „próbie ognia”. Gdy zostanie potwierdzone, że kardynał wiedział o pewnych rzeczach i nie chciał się nimi zająć, to dla wielu okaże się, że król jest nagi.

Kto, zdaniem księdza, miałby wskazać niezależną komisję, którą w swoim oświadczeniu zaproponował
kard. Dziwisz?

Sam się nad tym zastanawiałem… Jedyną osobą, która może powołać komisję w przypadku kardynała, jest papież, nie widzę innej możliwości. Mam nadzieję, że nie była to propozycja, jak ta z 2006 r., gdy kard. Dziwisz powołał Komisję Pamięć i Troska, która w gruncie rzeczy nic nie ustaliła.

Sprawa jest bardzo poważna i uważam, że tak powinna zostać potraktowana. W mojej ocenie nie może więc tym się
zajmować ani archidiecezja krakowska, która byłaby sędzią w swojej sprawie, ani inna diecezja, która jest z nią powiązana. Zresztą, gdyby taka komisja miała powstać w Krakowie, to wprawdzie bym się przed nią stawił, ale odpowiedzi na pytania wysyłałbym wprost do Watykanu.

Organ, który będzie to badał, musi być niezależny. Do tego istotna jest również rola zewnętrznych podmiotów, jak niezależne media, które pilnują tego tematu.

W ostatnim czasie dowiadujemy się o kolejnych przypadkach tuszowania wykorzystywania seksualnego w
polskim Kościele i obaj dobrze wiemy, że jesteśmy dopiero na początku tej drogi. Czy jest jeszcze szansa, że
nie powtórzymy błędów popełnionych przez inne kraje, jak Irlandia czy Australia?

Żeby nie powtórzyć tych sytuacji, w Polsce musi powstać niezależna komisja na kształt francuski. Tamtejsi biskupi w 2018 r. doszli do wniosku, że po serii skandalów nie mogą dłużej iść tą samą drogą. Powołano prawnika Jeana-Marca Sauvé, który stworzył komisję składającą się wyłącznie z osób świeckich.
Jej zadaniem jest zbadanie tego tematu od 1945 r. Dziś już wiadomo, że problem dotyczył gigantycznej liczby sprawców i ofiar. Niemniej Francuzi bardzo pozytywnie oceniają tamten Episkopat, ponieważ zdecydował się definitywnie rozwiązać ten problem. Myślę, że najwyższa pora, by do takiego samego wniosku doszedł polski Episkopat.

Naprawdę wierzy ksiądz, że takie rozwiązanie jest u nas możliwe? Jeszcze niedawno mówił mi ksiądz, że
nie wierzy już w samooczyszczenie się Kościoła w Polsce.

Wiem, że póki co to marzenie ściętej głowy, ale trzeba o to głośno apelować.

https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/kardynal-stanislaw-dz… 2020-09-23

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.