Autor: Artur Barbarowski Kardynał Dziwisz chronił księży-pedofilów? Wśród nich duchowny ze Śląska. Kim jest Jan Wodniak?

Wczorajsza premiera reportażu „Don Stanislao” wywołała prawdziwe trzęsienie ziemi w Kościele. O materiale ukazującym kulisy sprawowania kościelnej władzy przez kard. Stanisława Dziwisza (81 l.) wypowiedziała się już Komisja Episkopatu Polski, komentatorzy polskiego Kościoła oraz sam zainteresowany. Swoje „pięć groszy” dorzucił także europoseł Łukasz Kohut. Uważa, że Stanisław Dziwisz mógł popełnić przestępstwo, dlatego złożył on do prokuratury odpowiednie doniesienie. Jakich czynów zabronionych mógł dopuścić się kardynał?

Mało kto mógł się tego spodziewać. Do tej pory dla Polaków kard. Stanisław Dziwisz był „człowiekiem z cienia”. Wiernym sługą Jana Pawła II na tronie Piotrowym, unikającym wokół swej osoby kontrowersji.

Jednak w reportażu „Don Stanislao”, Marcin Gutowski przedstawia zgoła inny obraz papieskiego sekretarza. W dokumencie TVN-u dowiadujemy się, że Dziwisz nosi niechlubny tytuł „szarej eminencji Watykanu, znienawidzonej przez hierarchów na całym świecie” oraz że ma odpowiadać za tuszowanie licznych afer pedofilskich i seksualnych w polskim Kościele.  

Niestety, pomimo wielokrotnych próśb dziennikarzy o zabranie przez kardynała głosu, Dziwisz postanowił milczeć i odebrał sobie możliwość wyjaśnienia poruszanych kwestii w wyemitowanym wczoraj dokumencie. Zamiast tego, była głowa archidiecezji krakowskiej postulowała o powołanie watykańskiej komisji, która miałaby zbadać kwestie poruszone w reportażu. 

Jednak poseł do Parlamentu Europejskiego Łukasz Kohut postanowił wyręczyć Watykan i sam złożył do prokuratury doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez kard. Dziwisza. 

Paragrafy obciążające Dziwisza mają dotyczyć „wielokrotnego utrudniania w ujawnianiu przestępstw” oraz „niezawiadomienia organów ścigania o popełnieniu przestępstw ws. obcowaniu duchownych z małoletnimi”. 

Przypomnijmy, że w reportażu „Don Stanislao” ujawniono przykłady domniemanego tuszowania afer pedofilskich przez kard. Stanisława Dziwisza. Na jedne sprawy miał przymykać oko, bo dotyczyły jego kolegów,  a na inne – bo dostawał pieniądze od sprawców.

https://www.se.pl/wiadomosci/polityka/don-stanislao-na-dziwisza-wyp…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.