Abp Wojciech Polak uważa, że sposobem na walkę z pedofilią w Kościele powinna być „droga oczyszczenia”. Jak twierdzi, „jest zasmucony przede wszystkim tym, że ksiądz kardynał Dziwisz nie podjął się wyjaśnienia tego, o co został poproszony przez twórcę reportażu”. Rozmowa prymasa Polski z TVN24 to echo m.in. głośnego dokumentu tej stacji pt. „Don Stanislao”.

Pedofilia. Prymas Polski mówi o kardynale Dziwiszu, Janie Pawle II i strajku kobiet
Prymas abp Wojciech Pola

Jak Kościół, zdaniem prymasa Polski, powinien zmagać się z problemem pedofilii? – Ja mam głęboką wiarę i nadzieję w to, że to jedyna droga, której Chrystus się domaga. Droga oczyszczenia – mówi abp Polak. – Przede wszystkim droga otoczenia szacunkiem i miłością wszystkich skrzywdzonych oraz konkretna pomoc dla nich – zapewnia. – Droga, by to zło i przestępstwo zwalczać w Kościele – dodaje.

Ocena „Don Stanislao” i postawy kardynała Dziwisza

Czy rozmówcę Krzysztofa Skórzyńskiego zabolał dokument „Don Stanislao” o kardynale Stanisławie Dziwiszu? – Przede wszystkim (zabolały mnie – red.) świadectwa osób skrzywdzonych. Osób, które w sposób niewłaściwy zostały potraktowane. To zawstydza. Naszą powinnością jest wsłuchać się w ich głos i otworzyć się na ich świadectwo, przyjść im z pomocą, reagować.

– Myślę, że sam reportaż pokazał, że sprawdzenie tego wszystkiego, co się wydarzyło dokonuje się. Zobaczyliśmy, że pan Janusz Szymik złożył zgłoszenie zgodnie z obowiązującym i wprowadzonym przez papieża Franciszka prawem. Otrzymał odpowiedź z nuncjatury. Rozumiem, że kolejnym krokiem jest wyjaśnienie wszystkiego tego, o czym usłyszeliśmy w reportażu – mówił gość programu „Sprawdzam”.

Jak postawę kardynała Dziwisza ocenia prymas Polski? – Ja jestem zasmucony przede wszystkim tym, że ksiądz kardynał nie podjął się wyjaśnienia tego, o co został poproszony przez twórcę reportażu. Ksiądz kardynał złożył jednak oświadczenie, które pokazuje, że jest gotów przedstawić argumenty, które mają wyjaśnić jego postawę – twierdzi abp Polak.

– To jest oczywiście prawo księdza kardynała, by do zarzutów się ustosunkować, ale taką płaszczyzną dla wyjaśnień kardynała będzie komisja. Widzimy po upublicznionym, szczegółowym raporcie dotyczącym kardynała McCarricka, że ostatecznie każdy ze szczegółową pracą może się zapoznać.

– Termin powstania komisji powinien być jak najszybszy. Ale trudno określić mi konkretną datę.

Ocena sytuacji Kościoła i pamięci Jana Pawła II

– Na sytuację Kościoła składa się wiele czynników. Jeśli rzeczywiście pragniemy zmagać się z przestępstwem i grzechem pedofilii, to podstawową rzeczą powinno być wsłuchiwanie się w głosy skrzywdzonych. Pomijanie tego głosu jest główną przyczyną tego, że ciągle z tym problemem zmagamy się w sposób nieadekwatny – przyznał abp Polak.

Czy milczenie kardynała Dziwisza nie wzmaga ruchów żądających dekanonizacji papieża Jana Pawła II? – Te oczekiwania powodowane są pobieżną lekturą raportu. Tam konkretnie wskazano, jakie są zarzuty i sytuacje dotyczące kardynała McCarricka. Nie pomylmy tego, który jest przestępcą z tym, który jest ofiarą przestępstwa. Jan Paweł II został umyślnie wprowadzony w błąd przez cyniczną postawę kardynała McCarricka – stwierdził prymas Polski.

Ocena strajku kobiet i decyzji TK

– Naszą postawą powinna być deeskalacja napięcia. Prosiłem w czasie obecności na Jasnej Górze: dość walki bratobójczej. Powinniśmy w sposób konkretny zachęcać do dialogu. Te protesty, jeśli zostały wywołane orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, to rozwiązaniem ich problemów nie jest ulica, tylko rozmowa, dialog – ocenił.

Czy abp Wojciech Polak nie obawia się scenariusza irlandzkiego w polskim Kościele? Przypomnijmy: Kościół w Irlandii pod wpływem buntu wobec restrykcyjnego prawa aborcyjnego i afer pedofilskich ostatecznie stracił swoją bardzo silną pozycję. – Kościół zawsze powinien opowiadać się za życiem, od poczęcia do naturalnej śmierci, tak głosić Ewangelię, tak kształtować ludzkie sumienie i serca – mówi prymas Polak.

Krzysztof Skórzyński dopytywał, czy zdaniem prymasa decyzja TK nie stała się swoistym otwarciem puszki Pandory, która sprawi, że kolejna władza przekręci wahadło aborcyjne w drugą stronę, doprowadzając do pełnej liberalizacji przepisów. – Nie wiem, jak będzie. Dla nas, dla Kościoła jest istotne, by tak głosić Ewangelię, by została ona przyjęta przez odbiorców.

https://wiadomosci.onet.pl/kraj/pedofilia-prymas-polski-mowi-o-kardy…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.